Proč si pořídit .eu doménu? A vyplatí se myslet na diakritiku?

Proč si pořídit .eu doménu? A vyplatí se myslet na diakritiku?

30.04.2015

Webhosting,


Konečně jste se odhodlali a chystáte se založit si vlastní web. Skvělá zpráva! Dalším krokem, který teď musíte udělat, je rozmyslet si, jakou doménu a webhosting si vlastně vybrat. Kromě klasických domén .cz nebo .com rozhodně stojí za zmínku i doména .eu. Právě ta totiž od svého vzniku v roce 2005 nabývá na popularitě a počet registrovaných .eu domén prudce roste. Proč si tedy vybrat právě doménu .eu?

1. Snazší výběr názvu domény

I přes to, že zájem o doménu roste, stále jich ještě není zaregistrovaných tolik jako jiných domén. To znamená, že máte mnohem volnější ruku při výběru názvu své stránky a ušetříte si spoustu frustrace nad hledáním volné variace vašeho vytouženého názvu.

2. Můžete zvolit diakritiku

Věděli jste, že díky systému IDN (Internationalized Domain Names) můžete v názvu své stránky zvolit i diakritiku? To se hodí především v případě, že se snažíte zabránit tzv. cybersquattingu – tedy že někdo spoléhá na chyby uživatele při zadávání názvu vaší webové stránky a úmyslně jej zavede na stránku jinou, na které pak většinou číhá velké množství reklam.

Na diakritiku ale raději zapomeňte, pokud název stránky, který ji obsahuje, chcete využívat jako jediný. Pravidelné průzkumy správce domény .cz sdružení CZ.NIC ukazují, že Češi o diakritiku v názvech nestojí. I proto se názvy s diakritikou pro doménu .cz vůbec nenabízí.

Dále myslete také na to, že použitím diakritiky značně ztížíte přístup potenciálních zákazníků na svou stránku a to především tehdy, pokud usilujete o získání zahraničních obchodních partnerů.

3. Ušetříte

Pronájem .eu domény je oproti .cz nebo .com doménám výrazně levnější. Často .eu doménu můžete mít i s webhostingem za stejnou cenu jako samotnou doménu .cz nebo .com. Tu samou doménu pak můžete využít napříč celou Evropskou unií, aniž byste museli registrovat další národní domény pro každý stát vašeho působiště zvlášť.

4. Projev důvěryhodnosti

Zaregistrováním .eu domény dáváte najevo příslušnost k Evropské unii. Vaši obchodní partneři nebo i ti, kteří si vás na internetu teprve našli, tak očekávají i evropskou kvalitu služeb.

5.Ochrana zákazníků

Doména .eu navíc nabízí zabezpečení pomocí tzv. DNSSEC (Domain Name Systém Security Extensions), který snižuje riziko, že budou návštěvníci přesměrováni na podvodné stránky. Díky tomu se případným útočníkům znemožní získávání cizích e-mailů, přístupových hesel nebo třeba údajů o platebních kartách.


Pokud tedy využijete své stránky především kvůli podnikání, je .eu doména tou pravou volbou. Ušetříte, zvýšíte prestiž své stránky a ochráníte zákazníky, kteří na váš web zavítají.

Přidat komentář